Тестови задачи по български език и литература за 6. клас – Весела Михайлова, Инна Пелева, Йовка Тишева, Милена Васева, Татяна Ангелова

0
(0)

Тестови задачи по български език и литература за 6. клас

ПОМАГАЛОТО СЪДЪРЖА:
ЗА УЧЕНИЦИТЕ
• Задачи за самопроверка на знанията по темите от програмите по български език и литература.
• Обобщителни тестове върху изучените теми по български език и литература.
• Методически насоки за решаване на тестовите задачи, скала за оценяване и ключ за верните отговори.
ПОМАГАЛОТО ОСИГУРЯВА:
ЗА УЧИТЕЛИТЕ
• Възможност за контрол и проверка на постигнатите резултати след всяка изучена тема.
• Анализиране на типични грешки и пропуски в знанията на учениците по български език и литература.
• Индивидуален подход към всеки ученик.
ЗА РОДИТЕЛИТЕ
• Възможност сами и за кратко време да получат реална представа за степента на подготовка на своето дете по български език и литература.
УЧЕБНОТО ПОМАГАЛО ОСЪЩЕСТВЯВА СВОЕВРЕМЕННА И УСПЕШНА ПОДГОТОВКА НА ШЕСТОКЛАСНИЦИТЕ ЗА КОНКУРСНИЯ ИЗПИТ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА СЛЕД 7. КЛАС.

Милена Петрова Васева е родена на 23 ноември 1937 г. в Благоевград. След завършване на специалността българска филология в СУ „Св. Климент Охридски” работи като учителка. С конкурс е избрана за редовен асистент, а по-късно и за доцент по методика на обучението по български език. Автор е на научни монографии и статии, между които „Формиране на правописни умения и навици (4. – 8. клас)”, София: Народна просвета, 1982, „Идея и слово в поезията на Христо Ботев” (В: Език и стил на Христо Ботев. София: Народна просвета, 1985, с. 30 – 64), „Есе за ученическото съчинение” (В: Тенденции в обучението по български език. София: Булвест 2000, 2000, с. 193 – 196). Доц. Милена Васева участва в редица иновационни проекти, свързани със съвременното българско образование – в изработването на държавните образователни изисквания за учебно съдържание, на учебни програми, на учебници и учебни помагала по български език. Цялата ѝ дейност на специалист по методика на преподаването на български език е свързана със стремежа да се търсят резултатни средства за развиване на езиковата и на социокултурната компетентност на подрастващите – залог за пълноценното им личностно и професионално развитие. Усилията ѝ са съсредоточени върху работата за поставянето на обучението по български език на практическа основа. Свидетелство за това са учебниците по български език, чийто автор е Милена Васева: от 1974 г. – учебник за 8. клас; от 1984 г. – учебници за 6., 7., 9. клас; от 1992 г. – учебници за 6., 7., 8. клас; от 2000 г. – учебници за 9., 10., 11., 12., 5. и 6. клас. Това, което отличава тези учебници, е новаторският подход – като замисъл и като реализация, който се основава на съвременни търсения в областта на лингвистиката, методиката, психологията и пр.
Татяна Ангелова е професор по методика на обучението по български език в СУ „Св. Кл. Охридски”. Завършва българска филология във Великотърновския университет. Работи като базов учител по български език и литература. От 1985 г. е избрана с конкурс за преподавател в Софийския университет. Чете лекционни курсове по проблемите на писмената ученическа реч, оценяването на постиженията на учениците в обучението по български език, интегрирането на ИКТ в обучението по български език. Изследователската ѝ дейност намира отражение в научни трудове като: „Оценяването в обучението по български език”, „Методика на обучението по български език. Съвременни проблеми”, „Четенето и читателската култура. PIRLS2006”, и в повече от 100 статии. Т. Ангелова е национален научен координатор за България на международното изследване на грамотността PIRLS2006, ръководител на и участник в международни и национални проекти, посветени на стандартите за оценяване и учебните програми. Ръководител е на екипи за създаване на учебници по български език, на учебни помагала и книги за учителя, на сборници с тестови задачи за 5. – 12. клас.
Йовка Тишева е професор по съвременен български език в Софийския университет „Св. Кл. Охридски”.Завършва българска филология в Шуменския университет. Работи като базов учител по български език и литература. От 1989 г. е преподавател в Софийския университет. Чете лекционни курсове по съвременен български език, синтаксис на съвременния български книжовен език, устна комуникация. Изследователската ѝ дейност намира отражение в монографиите „Модели за интрепретация на сложното изречение в българския език”, „Структурни модели на въпросителните изречения в българския език”, „Прагматика и устна реч” и в повече от 100 статии и научни съобщения. Ръководител е на научни проекти, свързани с изследването на устната комуникация, със създаването на езикови корпуси и със синтаксиса и прагматиката на българската реч.Автор е на учебници и помагала по български език.
Весела Василева Михайлова е родена на 4 януари 1963 г. в София. След завършване на специалността славянска филология в СУ „Св. Климент Охридски” започва работа в 30. СОУ „Братя Миладинови” – София, където в момента е главен учител. От 1992 г. е базов учител на СУ „Кл. Охридски”. От 1999 г. насам Весела Михайлова участва в различни екипи, ангажирани с изработването на държавните образователни изисквания за учебно съдържание, на учебни програми, на учебници и учебни помагала по български език. Най-показателни за постиженията на Весела Михайлова като учител новатор са учебниците по български език, в чиито авторски колективи участва: от 1992 г. – учебници за 6., 7., 8. клас; от 2000 г. – учебници за 9., 10., 11., 12., 5. и 6. клас. Повечето от урочните статии и задачите в тези учебници, както и учебните материали в множеството учебни помагала, в които Весела Михайлова участва като автор, са разработени в процеса на практическата ѝ работа като учител, което допринася за тяхната функционалност.
Проф. дфн Инна Пелева води лекционни курсове с филологически профил в ПУ „Паисий Хилендарски”. Изследванията ѝ са върху проблеми на българската културна и литературна история. Автор е на книгите: „Четени текстове. Студии върху съществуващи и липсващи страници в българската литература” (1994), „Идеологът на нацията. Думи за Вазов” (1994), „Ботев. Тялото на национализма” (1998), „Възраждания. Българистични студии” (1999), „Места от Конспекта” (2000), „Алеко Константинов. Биография на четенето” (2002), „Йордан Радичков. Дума, разказ и тъга” (2004), „Деца на по-малки богове” (2012), както и на учебници и учебни помагала по литература.

Автор: Весела Михайлова; Инна Пелева; Йовка Тишева; Милена Васева; Татяна Ангелова Категория: 6-ти клас; Учебни помагала; Книги за учителя; Български език и литература
Издател: Просвета
Дата на издаване: 2007 г. Брой страници: 52
Език: Български Тегло: 0.070 кг.
Баркод: 9789540120164 ISBN: 9789540120164

Колко полезна беше тази книга?

Кликнете върху звезда, за да го оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който ще оцени тази книга.