Диалектика на секуларизацията – Юрген Хабермас, Йозеф Ратцингер

0
(0)

Диалектика на секуларизацията

„Дополитически морални основания на свободната държава” – така гласи темата на уникалния диалог между Юрген Хабермас и Йозеф Ратцингер (бъдещият Бенедикт XVI), състоял се на 19 януари 2004 г. в Мюнхен. Става дума за дискусия не просто между двама изключително популярни и – поне наглед – полярно отдалечени един от друг немски мислители, нямали дотогава контакт помежду си. Иде реч за диалог между двама мислители, дълбоко тревожни за съдбата на европейското и световното културно човечество. Любопитно е да се види как те демонстрират почти сходни визии в областта на „оперативното”, стъпвайки обаче върху различни фундаменти, движейки се от нееднакви мотиви и имайки пред очи все пак достатъчно различни идеали. Ние, читателите, сме, наистина, лишени от най-интересното: от протокола на самата дискусия. Пред нас са само изходните реферати на основните опоненти. Дискусията, както изглежда, няма да бъде публикувана никога или поне не в обозримо бъдеще. Това, което ни се предлага, е да гадаем за допирните точки и за противостоянията през огледалото на предложените ни текстове, които несъмнено заслужават внимателно четене.
Георги Каприев

Юрген Хабермас
Философът и социологът Юрген Хабермас е роден на 18 юни 1929 г. в Дюселдорф. Следва в Гьотинген, Цюрих и Бон и защитава дисертация през 1954 г. с работа върху „Абсолютното в историята. За неединството в мисленето на Шелинг”. През 1961 г. се хабилитира в Марбург при Волфганг Абендрот с текста „Структурна промяна на обществения живот. Изследвания върху една категория на гражданското общество”. Непосредствено след това получава извънредна професура по философия в Хайделбергския университет, където преподава до 1964 г. От 1964 до 1971 г. е професор по философия и социология в университета „Йохан Волфганг Гьоте” във Франкфурт на Майн, след което отива в Щарнберг близо до Мюнхен, където заедно с Карл Фридрих фон Вайцзекер ръководи Института „Макс Планк” за изследване на жизнените условие в научно-техническия свят. През 1981 г. Хабермас публикува основното си произведение „Теория на комуникативното действие”, в което разгръща понятието за „независимия дискурс”. През 1983 г. се връща обратно във Франкфурт на Майн и оглавява до пенсионирането си през 1994 г. Катедрата по философия с основна тематика социална философия и философия на историята. Сред многобройните му отличия се числят: Наградата „Сестри Шол” (1985), наградата „Карл Ясперс” (1995), наградата „Теодор Хойс” (1999), наградата за мир на немските книгопроизводители (2001). За цялото си жизнено дело той получи през 2004 г. наградата „Киото”, една от най-престижните почетни награди за култура и наука в света.

Йозеф Ратцингер
Йозеф Ратцингер е роден на 16 април 1927 г. в Марктл на Ин. Следва философия и теология в Мюнхен и Фрайзинг, където на 29 юни 1951 г. получава свещенически сан. Хабилитира се през 1957 г. с едно изследане върху Бонавентура в Мюнхенския университет по специалността фундаментална теология и работи през следващите години като извънреден професор по догматика и фундаментална теология във Висшето философско-богословско училище.

Автор: Юрген Хабермас; Йозеф Ратцингер Брой страници: 72
Категория: Философия, психология, езотерика и духовни учения Език: Български
Тегло: 0.120 кг.
Издател: Изток-Запад Баркод: 9543211965
Дата на издаване: 20.12.2005 ISBN: 9543211965

Колко полезна беше тази книга?

Кликнете върху звезда, за да го оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който ще оцени тази книга.