Български език и читанка за 2. клас за ученици, живеещи в чужбина – Ася Миленкова, Владимир Попов, Иван Цанев, Левчо Георгиев, Надя Костова, Станка Вълкова

0
(0)

Български език и читанка за 2. клас за ученици, живеещи в чужбина

Български език и Читанка за 2. клас са съобразени с Държавните образователни изисквания и адаптираните учебни програми на МОН за деца, които учат в училища в чужбина.
Учебното съдържание надгражда знанията и уменията на децата в чуждоезикова среда да общуват на български език. Достъпно са изяснени основните понятия, предвидени в програмата, чрез практически езикови и речеви дейности. Включени са уроци за обобщаване и систематизиране на знанията; задачи за наблюдение и анализ на езикови и речеви факти, за разпознаване, сравняване и преобразуване на конкретни езикови и речеви единици, за редактиране на правописни, пунктуационни и лексикални грешки.
В читанката са представени любими произведения от българската и световната класика за деца, от съвременната литература и от фолклора. Включени са кратки и достъпни художествени текстове в следните жанрове: приказка, разказ, стихотворение, басня. Фолклорът е застъпен с характерни народни приказки, песни, пословици, поговорки и гатанки. Читанката започва с „Де е България“ на Иван Вазов и завършва с „Родна реч“ на Ран Босилек.
Български език и Читанка за 2. клас са здрава основа за езиковата и литературната подготовка и за емоционалната съпричастност на децата, които учат в чужбина, с България и родното слово.

Доц. д-р Станка Вълкова е работила като преподавател по методика на обучението по български език и литература в началните класове в СУ „Св. Климент Охридски” – ДИУУ. Като преподавател в ДИУУ се занимава с разработване и реализиране на обучителни програми за продължаващо образование на начални учители по методика на обучението по български език и четене в 1. – 4. клас и на образователни проекти за модернизация на образователния процес в началния етап на обучение в училище. Aвтор e на голям брой публикации: монографии, речници, предназначени за ученици, статии в научни педагогически списания, книги за учителя, учебници, учебни тетрадки и учебни помагала за обучението по български език и литература в началното училище и за подготвителната група в детската градина.
Доц. д-р Левчо Георгиев е преподавател по методика на обучението по български език и литература от 1. до 12. клас във Факултета по педагогика на ЮЗУ „Неофит Рилски”. Разработва проблеми на обучението по български език, свързани с неговата модернизация и повишаванеto на ефективността му. Създава и реализира образователни програми за обучението на студенти, бъдещи учители по български език и литература. Aвтор e на монографии, научни статии, речници, книги за учителя, учебници, учебни тетрадки и учебни помагала за обучението по български език в началните класове.
Владимир Попов е роден на 25 май 1942 г. в Русе. Завършва Втора гимназия „Баба Тонка” в родния си град и българска филология в СУ „Св. Климент Охридски”. Работи като редактор в литературни вестници и списания – сп. „Родна реч”, сп. „Пламък”, в. „Литературен форум” и др. След 2000 г. е редактор в издателство „Просвета”, както и съавтор на най-предпочитания от учителите буквар (2002) и на читанки за 1., 2. и 4. клас. Автор е на учебни помагала по български език и литература, сред които е „Изворче вълшебно” за извънкласно четене в 1. и 2. клас. Основател е на популярната литературна поредица „Нова българска критика”. Създава към издателството електронното списание „Думите” за литературно творчество на ученици и учители.
Владимир Попов е автор на стихосбирките „Тайна” (1979, награда „Южна пролет” за дебют), „Страница” (1984, годишна награда на СБП), „Сърдечни емисии” (1989), „Нежната глутница” (1995), „Чупливо. Избрани и нови стихотворения” (2012). Негови стихотворения са превеждани на руски, немски, испански, английски, унгарски език. Членува в Сдружение на българските писатели и Съюза на българските журналисти.
Иван Цанев е роден на 30 ноември 1941 г. в село Острица, Русенско. Учил е във Филологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. Работил е като литературен консултант и редактор във вестник „Студентска трибуна”, списанията „Родна реч”, „Пламък”, „Славейче”, издателствата „Български художник” и „Български писател”.
Дебютира през 1968 г. със стихосбирката „Седмица”, която е посрещната като едно от явленията в младата българска поезия. Следващите му поетически книги са „Неделен земетръс” (1973), „Телеграма” (1977), „Едничка дума” (1981), „Седмоднев” (1987), „Стихове и междустишия” (1995) и „Дърво на хълма” (2001).
През 70-те и 80-те години се утвърждава като един от най-добрите български поети за деца. Издава над 10 книги със стихотворения и поеми за малките.
Носител на наградите „П. К. Яворов”, „Никола Фурнаджиев”, „Пеньо Пенев”, „Иван Николов”, наградата на фондация „София – Париж” и Голямата награда на Софийския университет – за поезията си за възрастни. През 2011 г. е удостоен с наградата „Унгарски меч” на името на Балинт Балаши.
Творчеството му за деца е отличено с наградите „Петко Р. Славейков”, „Христо Г. Данов”, „Константин Константинов”, „Калина Малина”, Наградата на Съюза на българските писатели, както и с Андерсенова грамота за книгата „Весела мистерия”.
Стиховете му са превеждани на почти всички европейски езици.

Автор: Ася Миленкова; Владимир Попов; Иван Цанев; Левчо Георгиев; Надя Костова; Станка Вълкова Категория: 2-ри клас; Учебници; Български език и литература
Издател: Просвета
Дата на издаване: 2013 г. Брой страници: 136
Език: Български Тегло: 0.360 кг.
Баркод: 9789540127880 ISBN: 9789540127880

Колко полезна беше тази книга?

Кликнете върху звезда, за да го оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който ще оцени тази книга.